Najnowsze badania przeprowadzone przez producenta oprogramowania antywirusowego AVG, dotyczące wykorzystania technologii przez dzieci pokazują, że prawie połowa maluchów (46%) w wieku 6-9 lat spędza coraz więcej czasu na czatach, grach i zabawach w wirtualnym świecie.

Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że 89% 6-9 latków aktywnie spędza czas w sieci, a wirtualne światy stworzone specjalnie dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością.
Z badań przedstawionych w cyfrowych dziennikach firmy AVG wynika, że  64% rodziców korzysta z narzędzi kontroli rodzicielskiej, aby chronić swoje pociechy przed zagrożeniami z sieci.
Oprócz tego, 89% mam twierdzi, że ich dziecko nigdy nie było dręczone w Internecie przez swoich rówieśników. Badania naukowe wykazały jednak, że rodzice w wielu przypadkach nie wiedzą lub nie potrafią dobrze ocenić, jak często ich pociecha jest narażana na cyberprzemoc.
Jednocześnie około 30% dzieci pada ofiarą takiego rodzaju przemocy.
Inne kluczowe wnioski
Dzieci coraz więcej czasu spędzają przy komputerze
•    Ponad 60% dzieciaków spędza obecnie w sieci więcej niż 2 godziny tygodniowo
•    7% dzieci spędza w Internecie więcej niż 10 godzin tygodniowo
•    70% rodziców z dziećmi w wieku 6-9 lat korzysta z kontroli rodzicielskiej
Umiejętności komputerowe nabywane są wcześniej, niż niektóre umiejętności w prawdziwym życiu (wśród dzieci w wieku 2-5 lat):
•    Więcej dzieci potrafi grać w gry komputerowe (66%) niż jeździć na rowerze (58%)
•    47% dzieci potrafi posługiwać się smartfonem lub tabletem, a tylko 38% umie napisać swoje pełne imię na kartce
•    Twoje dziecko prędzej otworzy przeglądarkę internetową (28%) niż lodówkę, żeby zrobić sobie kanapkę (26%)
Rodzice wciąż tworzą cyfrowe ślady
•    80% rodziców z dziećmi w wieku 0-5 umieściło w Internecie zdjęcie swojego dziecka
•    25% przyznaje, że uczyniło to, aby “pochwalić się swoim dzieckiem”
•    Najczęstszą przyczyną udostępniania zdjęć dziecka w sieci jest chęć podzielenia się nimi z rodziną i przyjaciółmi, jednak 92% rodziców nie zarejestrowała adresu e-mail swojej pociechy
- Oczywiście fakt, że dzieci spędzają coraz więcej czasu w Internecie nie jest niczym nowym – komentuje wyniki ankiety Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG – Coraz częściej jednak umiejętności nabywane w świecie wirtualnym, wypierają te ze świata rzeczywistego. Pocieszające jest to, że coraz więcej rodziców zwraca uwagę by mieć kontrolę nad tym, na co ich pociechy trafiają w sieci. Jednocześnie dalej niepokoi mnie zjawisko polegające na tym, że ci sami rodzice dość niefrasobliwie wrzucają zdjęcia swoich pociech na portalach społecznościowych – zjawisko to niestety zdaje się przybierać na sile.


Źródło: www.avg.pl