Drukuj
Kategoria: Świadomy uczeń - Bezpieczny uczeń

Fot. Flickr/Kevin Jarrett / CC BYUsłyszałam ostatnio, że obecnie dzieci nie wykazują inicjatywy, chcą nic robić, angażować się. Wolą zamknąć się w pokoju i posiedzieć przed monitorem komputera. Przeraził mnie fakt, że zostało to powiedziane z zupełnym luzem i uśmiechem na ustach.

Okazuje się, że my dorośli nadal nie zdajemy sobie zupełnie sprawy, jak wielkie niebezpieczeństwo niesie za sobą spędzanie zbyt wielu godzin dziecka przed komputerem, w sieci. – Przestań, jak trochę posiedzi nic mu się nie stanie – słyszę. Ktoś inny mówi: - No przecież musi być na bieżąco, skoro koledzy grają, o czym będzie z nimi rozmawiać. W poczekalni do dentysty widzę dziewczynkę, która od mamy dostaje telefon i z zacięciem w coś gra. Mama musi ją szturchnąć, żeby w końcu usłyszała, że ich kolej na wizytę.

Nie godzę się na takie podejście. Rodzi się we mnie bunt, kiedy znajomi mówią: - Dobra niech idą pograć, będzie trochę spokoju. A dlaczego nie mogą wyjść na dwór pokopać piłki? Przesadzam? Spytaj swoje dziecko:

1. Planujesz, ile czasu spędzisz przed komputerem? Czy zawsze udaje ci się dotrzymać ustalonej godziny, czy jednak zdarza się siedzieć dłużej niż założyłeś na początku?

2. Kiedy prosiliśmy, żebyś nie grał podczas naszej obecności, czy łamałeś daną obietnicę? Czy było tak, że okłamałeś nas mówiąc, ze nie siedziałeś przed komputerem lub spędziłeś przed monitorem więcej czasu, niż ustaliliśmy?

3. Czujesz się rozdrażniony, zły, masz problem ze znalezieniem innego zajęcia, gdy nie możesz korzystać z komputera? Powodów może być kilka: zakaz grania, awaria komputera, czy sieci.

4. Czy masz wrażenie, że omija cię coś ważnego, gdy nie możesz wejść na ulubiony portal społecznościowy, jesteś nieobecny na popularnych komunikatorach?

5. Nie wyobrażasz sobie dnia bez możliwości sprawdzenia poczty elektronicznej?

6. Wolisz porozmawiać ze znajomymi przez komunikator, wysyłając wiadomość, niż się z nimi spotkać?

7. Czy przez spędzanie czasu zdarza ci się nie zrobić jakiś ważnych rzeczy, np. odrobić zadanie domowe, zjeść kolację?

8. Czy swoje kieszonkowe, czy otrzymane od babci/cioci pieniądze w większości przeznaczasz na kupno gier komputerowych?

9. Jak wolisz spędzać czas wolny: przy komputerze, czy z kolegami lub koleżankami?

10. Gdybyś miał taką możliwość, co być wybrał: granie na komputerze czy interesujące zajęcia pozalekcyjne?

11. Jeśli nie jesteś przy komputerze, czy zdarza ci się rozmyślać o tym, w co ostatnio grałeś, co mógłbyś poprawić, w co zagrasz, gdy tylko usiądziesz przed monitorem.

12. Czy, gdy pokłócisz się z kolegą rodzeństwem lub rodzicami, to jedynym sposobem na poprawienie nastroju jest spędzenia czasu przy komputerze?
 

I jak? To była szczera rozmowa? Masz pewność, że twoje dziecko nie okłamało cię? Uważaj, jeśli na przynajmniej cztery z pytań odpowiedziało twierdząco, to warto przyjrzeć się, co robi w czasie wolnym, ile godzin spędza przed komputerem, w sieci. Zareaguj.

 

Źródło: mamadu.pl