Zasady funkcjonowania Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej nr11

im. Mirosława Feriča w Ostrowie Wielkopolskim

w czasie pandemii COVID-19

Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN.

Celem procedur jest:

-         dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracownika biblioteki oraz użytkowników,

-         minimalizowanie ryzyka zakażenia bibliotekarza oraz czytelników,

-         ograniczenie liczby kontaktów na terenie biblioteki w danym przedziale czasowym,  w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem,

-         umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej i zwrotu wypożyczonych pozycji.

Obowiązki czytelników:

1. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie szkoły.
  2. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki. W przypadku większej liczby osób chcących korzystać z biblioteki, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5 - 2 m .
  3. Należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego:

-         Uczeń przebywając w bibliotece szkolnej ma zakryte usta i nos.

-         Uczeń przy wejściu do biblioteki używa płynu dezynfekującego lub ma założone jednorazowe rękawiczki.

4. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.

Obowiązki bibliotekarza:

1. Pracownik biblioteki stosuje zasady profilaktyki zdrowotnej: dezynfekuje ręce lub zakłada jednorazowe rękawiczki ochronne.W czasie obsługi użytkowników ma założoną maseczkę lub przyłbicę, zakrywając usta i nos.
  2. Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu i odłożone w wyznaczone miejsce w celu poddania ich 2-dniowej kwarantannie.
  3. Po przyjęciu książek od czytelnika, bibliotekarz każdorazowo dezynfekuje ręce i blat, na którym leżały książki.
  4. W celu zminimalizowania możliwości zakażenia wirusem, w bibliotece zostaje umieszczona osłona zapewniająca zachowanie odpowiedniej odległości między pracownikiem a użytkownikami.
  5. Bibliotekarz dba o wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatury, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.