Impreza sportowa "Biegać każdy może… i powinien"

8 października br. stowarzyszenie Razem dla Jedenastki, działające przy Szkole Podstawowej nr 11, zorganizowało imprezę sportową "Biegać każdy może… i powinien". Wydarzenie odbyło się na stanicy harcerskiej – Zielona Polana, a realizowane było w ramach 18. edycji Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego, przy współudziale Szkoły Podstawowej nr 11.

Imprezę otworzyła prezes stowarzyszenia – pani Ewa Sikorska, która podkreśliła korzyści wynikające z aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, zwracając szczególną uwagę na bieg, który bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie - znacząco obniża ryzyko chorób serca, pomaga spalać mnóstwo kalorii, wzmacnia stawy i zwalcza stres. Pani prezes zapoznała licznie zebranych z atrakcjami czekającymi na nich po przekroczeniu mety. Podziękowała również wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie spotkania na stanicy. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – pani Małgorzata Lubojańska, wyrażając podziw dla sportowego ducha uczestników oraz życząc wszystkim wytrwałości i siły na trasie biegowej. Po części oficjalnej uczennice z klasy 6b i 8b zaprezentowały układ taneczny, nad którym pracowały pod kierunkiem p. Żanety Moskal-Giel.

Wydarzenie "Biegać każdy może…" skierowane było do całych rodzin. Każdy uczestnik wybierał dystans, na którym próbował swych sił. Po rozgrzewce na starcie stanęli zawodnicy w różnym wieku - najmłodsza była Łucja, pokonująca trasę w wózku, nie zabrakło także kilkuletnich dzieci niesionych przez rodziców na rękach, a najstarszą uczestniczką okazała się pani Mirosława (74 l.), która zmierzyła się z dystansem, wspomagając się kijkami. Na mecie wszyscy zgodnie twierdzili, że pokonywanie własnych obaw i słabości, to największa wygrana. Ukończony bieg to sukces, który pozytywnie nastraja i uskrzydla.

Po sportowych zmaganiach można było poczęstować się ciepłą zupą, grillowaną kiełbaską lub ciastem drożdżowym. Na małych i nieco starszych uczestników czekały różnorodne atrakcje. Nie zabrakło zamków dmuchanych, wielkoformatowych gier planszowych, zabaw zręcznościowych, balonowych niespodzianek. Można było porozmawiać ze strażakami i zapoznać się ze sprzętem używanym w prowadzonych przez nich akcjach. Chętni mogli podejść do policjantów i oznakować swój rower. Fachowych porad, dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej, udzielali ratownicy pogotowia ratunkowego. Niecodzienną niespodzianką okazał się autobus dyskotekowy, we wnętrzu którego można się było poczuć jak na tanecznej imprezie.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała rodzinnemu spędzeniu sobotniego przedpołudnia i wspólnemu dbaniu o kondycję. Organizatorów cieszy fakt, że tak wiele osób odpowiedziało na zaproszenie i skorzystało z oferowanych atrakcji. Budująca jest świadomość, że zarówno dzieci, jak i rodzice, zwracają uwagę na dobre samopoczucie i swój dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny.