W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji prozdrowotnego projektu pn. „Zdrowo jem, więcej wiem”, który został objęty honorowym patronatem Pierwszej Damy RP - Agaty Konrnhauser-Dudy.

„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to projekt będący częścią programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie” prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. Projekt uczy nie tylko współpracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmian stylu życia poprzez uświadamianie nauczycielom, rodzicom oraz dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmieniamy świadomość społeczną.

W połowie października „C jak Cytruski”, w skład których wchodzą uczniowie klasy II c, przystąpiły do zrealizowania pierwszego zadania projektowego z etapu jesienno-zimowego. Podczas zajęć drugoklasiści uczyli się zasad zdrowego odżywiania oraz poznawali wartości odżywcze powszechnie występujących na rynku owoców i warzyw. Przekazano im wiedzę na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Jednym z nadrzędnych celów było również uświadomienie dzieciom związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Na zakończenie tego zadania „C jak Cytruski” przeprowadziły quiz, którego przedmiotem było odgadywanie nazwy owocu i warzywa na podstawie opisu jego wyglądu oraz smaku. Dzieci świetnie sobie poradziły z tym zadaniem. Odgadnęły niemal wszystkie z ponad 30 owoców i warzyw. To dowód na to, że są im znane nawet te najbardziej egzotyczne.

Uwieńczeniem tego przedsięwzięcia było samodzielne przygotowanie przez uczniów sałatki owocowej bądź warzywnej. Podczas zajęć każdy uczeń miał za zadanie określić skład swojej potrawy oraz przybliżyć etapy jej powstawania.

W ramach kolejnego działania drugoklasiści przystąpili do zadania konkursowego, polegającego na wykonaniu rysunku obrazującego hasło „Jem owoce i warzywa”. Rysunek należało wykonać na kartce z bloku formatu A4, następnie, drogą głosowania, wybrać ten najlepszy.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną i związanym z nią zdalnym nauczaniem, dzieci przedstawiły swoje prace na platformie MS Teams. Następnie za pomocą formularza Forms głosowały na najlepszą prace. Wśród nich znalazły się prace wykonane różnymi technikami: pastelami, kredkami, wydzieranką.

Dzieci wykazały się dużą kreatywnością. W drugiej turze głosowania zwycięzcą w klasowym konkursie został Alan Zagórski, który otrzymał miano KRÓLA OWOCÓW I WARZYW. Serdecznie gratulujemy!