Dzień Wspomnień o Patronie

21 lutego br. nasza szkoła obchodziła „Dzień Wspomnień o Patronie”. Z tej okazji, by uczcić pamięć kapitana pilota Mirosława Feriča w 78. rocznicę Jego śmierci, zostały przygotowane dwa uroczyste apele dla klas IV-VI i VII-VIII z udziałem pocztu sztandarowego. Podczas uroczystej akademii dyrektor Małgorzata Lubojańska przypomniała działania związane z Patronem, które były i są podejmowane przez społeczność szkoły. Pod popiersiem Mirosława Ferića złożono wiązankę kwiatów.

Kapitan Mirosław Ferič urodził się w 17 czerwca 1915 roku w miejscowości Travnik w monarchii austro-węgierskiej . W 1919 roku wraz z matką wrócił do Polski i uczęszczał do Gimnazjum Męskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Był doskonałym sportowcem i harcerzem V Drużyny imienia Tomasza Zana. Porucznik Ferić walczył w wojnie obronnej 1939 roku, bronił Francji i Wielkiej Brytanii. Brał udział w walkach powietrznych w polskim Dywizjonie 303 w Bitwie o Anglię. Zginął 14 lutego 1942 r. na lotnisku Northolt w czasie lotu treningowego. Pochowany został na cmentarzu Nordwood pod Londynem.

Uroczystości uświetnione zostały przez uczniów naszej szkoły recytacją wierszy oraz wykonaniem pieśni lotniczych. Odczytano również fragment ostatniego listu od syna naszego Patrona - Filipa Feriča Methuen’a, który skierował wiele ciepłych słów w stronę dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów.