logo

Rok 2024 jest szczególny dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 11 z powodu pięknego jubileuszu - 40 – lecia nadania szkole imienia Mirosława Feriča i prawa posiadania sztandaru.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 9 maja br. i rozpoczęły się od złożenia kwiatów na mogiłach matki patrona i pracowników szkoły. Następnie odbyła się msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, w której wzięły udział poczty sztandarowe ostrowskiej „Jedenastki” i Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera i Armii Krajowej w Raszkowie. Homilię wygłosił absolwent naszej szkoły - ks. Łukasz Luźny.

Miłym akcentem tego dnia była również wspólna fotografia na boisku szkolnym. Przed południem rozpoczęła się Gala Jubileuszu w hali sportowej.

Swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście:

- Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego p. Beata Klimek,

- dyrektor biura senatorskiego Senator Rzeczypospolitej Polskiej Ewy Mateckiej – p. Tomasz Gruchot,

- Starosta Ostrowski p. Paweł Rajski,

- Wicestarosta – p. Radosław Torzyński,

- Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim – p. Sławomira Kisielewska,

- proboszcz Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela ks. Prałat Sławomir Grześniak, ks. Michał Rzeźnik, ks. Łukasz Luźny,

- Dyrektor Ostrowskiego Centrum Usług Wspólnych – p. Izabela Gabryszak,

- Dyrektor Przedszkola nr 14 „Maluszek” – p. Magdalena Bielska, dyrektorzy ostrowskich szkół podstawowych, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera i Armii Krajowej w Raszkowie – p. Damian Juszczak,

- Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – p. Witold Banach,

- Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla nr 10 „Parcele Zacharzewskie” – p. Marta Szczepaniak,

- Przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 11 – p. Sebastian Brucki,

- p. Marian Szczygieł – ostrowski filatelista, założyciel Młodzieżowego Koła Filatelistycznego w naszej szkole,

- p. Jarosław Biernaczyk – znany regionalista,

- redaktor Hanna Olejnik.

Prowadząca – p. Ewa Gil szczególnie ciepło powitała gości, którzy w historii szkoły odegrali znaczącą rolę, gdyż w przeszłości piastowali stanowiska dyrektorów i wicedyrektorów Szkoły Podstawowej nr 11 - p. Janinę Woźniak, p. Marię Kędzierską- - Jachimek, p. Marię Torzyńską, a także byłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

Na sali obecni byli również absolwenci, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie ostrowskiej „Jedenastki”.

Syn patrona szkoły pan Philip Ferič – Methuen, który nie mógł być na uroczystości, skierował kilka ciepłych słów do pani dyrektor, pani prezydent oraz całej społeczności szkolnej.

Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły oraz odśpiewanie hymnu państwowego i szkolnego. Jako pierwsza głos zabrała dyrektor szkoły pani Małgorzata Lubojańska, która podkreśliła, że jesteśmy częścią historii, której bohater żyje w pamięci społeczności szkoły, inspiruje do działania i wskazuje dalszy kierunek drogi wychowawczej w pracy z młodzieżą. Ponadto doceniła wkład wielu ludzi, którzy przez ostatnie 40 lat przyczynili się do pielęgnowania, podjętej 9 maja 1984 roku, misji. „Życzę dziś, każdemu z obecnych, samych wysokich lotów, bo jak mówił Leonardo da Vinci: Gdy raz ich doświadczysz, będziesz chodził po ziemi z oczami skierowanymi w niebo, gdzie byłeś i gdzie zawsze pragniesz wrócić – powiedziała na koniec dyrektor szkoły.

Po wystąpieniach Gości młodzież ostrowskiej „Jedenastki” przeniosła nas we wspomnieniach do wydarzeń sprzed 40 lat i pokazała, że w każdym z nas może objawić się bohater. Patron ostrowskiej „Jedenastki” jest przykładem, że nie ma na świecie spraw i rzeczy niemożliwych, że o własne pasje należy bezwzględnie dbać, pielęgnować je ponad wszystko. Bo to one nadają życiu sens. Należy naśladować zachowania ludzi, którzy są godnymi autorytetami i brać z nich przykład.

W piosence finałowej zaprezentowali się zatem młodzi sportowcy, modelarze oraz harcerze. Niepowtarzalnego klimatu uroczystości dodały występy chóru szkolnego oraz młodych wokalistek – absolwentek szkoły: Julii Banasiak, Aleksandry Dury, Joanny Rosik, Anny Szałaty i Natalii Świtały. Na uwagę zasługuje również imponujący, wymowny taniec ze skrzydłami siódmoklasistek. Z kolei czwartoklasista, Antoni Nowacki, ubrany w mundur lotnika, pokazał nam w wierszu „Chłopięce marzenia”, że pasją Ferića od najmłodszych lat było lotnictwo. Po akademii był czas na zwiedzanie Sali Tradycji, obejrzenie okolicznościowych wystaw oraz odnowionego, dzięki darczyńcom – absolwentom szkoły - Miejsca Patrona Szkoły. Została także wydana okolicznościowa broszura autorstwa Zuzanny Stasierskiej – nauczyciela bibliotekarza sfinansowana z inicjatywy lokalnej.

Uroczystość odbyła się dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli, uczniów i absolwentów naszej szkoły, a także darczyńców. Patronat medialny objęła Telewizja Kablowa PROART. Uroczystą galę przygotowali: Katarzyna Kaźmierowska, Paulina Kowalska, Natalia Janowska, Marika Piaskowska, Emilia Polak, Anna Wikło, Wojciech Lesiczka, Piotr Kierzek.