2 www21 lutego br. nasza szkoła obchodziła „Dzień Wspomnień o Patronie”. Z tej okazji, by uczcić pamięć kapitana pilota Mirosława Feriča w 78. rocznicę Jego śmierci, zostały przygotowane dwa uroczyste apele dla klas IV-VI i VII-VIII z udziałem pocztu sztandarowego. Podczas uroczystej akademii dyrektor Małgorzata Lubojańska przypomniała działania związane z Patronem, które były i są podejmowane przez społeczność szkoły. Pod popiersiem Mirosława Ferića złożono wiązankę kwiatów.

5 wwwBently Priory Museum pod Londynem stało się miejscem bliskim sercu Polaków, a szczególnie społeczności Szkoły Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim. 6 września miało tam miejsce wyjątkowe wydarzenie - odsłonięto pomnik naszego patrona Mirosława Ferića. Uroczystość miała na celu uczczenie wkładu polskich lotników walczących przy boku RAF w czasie Bitwy o Anglię. Bentley Priory było główną kwaterą dowództwa myśliwców RAF w czasie Bitwy o Anglię w 1940 roku. W 2013 roku postanowiono przekształcić budynek w muzeum upamiętniające jego historyczną rolę. Od tego czasu bohaterstwo polskich lotników jest tam zawsze eksponowane.

DSC 0588 KopiowanieW piątek 9 listopada 2018 roku w przeddzień 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbył się w naszej szkole wykład pt. „Nie zapominajmy o kobietach niepodległości”, który wygłosiła pani Małgorzata Wielgosz- mgr dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W czasie trzech spotkań uczniowie klas VI i VII mogli wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji o polskich patriotkach- aktorkach, pisarkach, działaczkach społecznych, które w różny sposób walczyły o niepodległą Polskę. Wykład podzielony był na cztery części i przedstawiał: Ambasadorki, Siłaczki, Bojowniczki i Emancypantki.

P5030038 Kopiowanie wwwW czwartek, 3 maja 2018 r. mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie a druga na świecie ustawa zasadnicza, która miała zreformować państwo polskie. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Konkatedrze koncelebrowanej przez proboszczów ostrowskich parafii w intencji Ojczyzny. Na mszy św. obecne były poczty sztandarowe ostrowskich szkół. Naszą placówkę godnie reprezentował poczet w składzie: chorąży – Paweł Wieruchowski, asysta – Kinga Ogórek i Kornelia Namysł. Druga część uroczystości odbyła się pod pomnikiem kardynała Mieczysława Halki Ledóchowskiego, gdzie delegacje władz samorządowych miasta, powiatu, przedstawiciele służb  mundurowych, organizacji kombatanckich oraz delegacje szkół złożyli wiązanki kwiatów.

Święto Narodowe 11 listopada było okazją do pokazania na lekcjach historii uczniom starszych klas znaczków pocztowych używanych na ziemiach polskich w okresie odzyskania niepodległości. Staraniem szkolnego kółka filatelistycznego przygotowano reprodukcje kilkunastu znaczków pocztowych z tamtych lat oraz przeprowadzono stosowne pogadanki. W tamtych latach ludzie pisali do siebie znacznie więcej listów i kartek pocztowych. Znaczki pocztowe były bardzo potrzebne. Były także świadectwem odzyskania suwerenności przez państwo. Początkowo w obiegu pocztowym używano znaczków państw zaborczych - Austrii i Niemiec z nadrukiem ,,Poczta Polska”. Filateliści nazywają takie znaczki ,,prowizoriami”. Najbardziej znane to tzw. wydanie krakowskie, w którym nadruk umieszczano na znaczkach austriackich oraz gnieźnieńskie, w którym tylko nową cenę umieszczano na niemieckim znaczku tzw. ,,germanii”. Ale istnieje także prowizorium ostrowskie z nadrukiem ,,Ostrów’’ na znaczkach niemieckich.